تبلیغات
احادیث دینی - زندگی نامه امام علی (ع)
چهارشنبه 10 شهریور 1389

زندگی نامه امام علی (ع)

   نوشته شده توسط: احمد زین گنجه    

حضرت امیر المومنین علی (ع ) فرزند ابوطالب شیخ بنی هاشم عموی پیغمبر اکرم (ص) بود که پیغمبر اکرم او را سرپرستی نموده و در خانه خود جای داده و بزرگ کرده بود و پس از بعثت نیز تا زنده بود ازآن حضرت حمایت کرد و شر کفار عرب و خاصه قریش را از وی دفع نمود .

علی ع بنا به نقل مشهور ده سال پیش از بعثت متولد شد و پس از شش سال بر اثر قحطی که در مکه و حوالی آن روی دا د بنا به در خواست پیغمبر اکرم ص  از خانه پدر به خانه پسرعموی خود پیغمبر اکرم  منتقل کردید. و تحت سرپرستی و پرورش مستقیم آن حضرت درآمد پس از چند سال که پیغمبر اکرم ص به موهبت نبوت نایل شد و برای نخستین بار در غار حرا وحی آسمانی به وی رسید. وقتی که از غار رهسپار شهر و خانه خود شد وما جرارا فرمودعلی ع به آن حضرت ایمان آورد. وباز درمجلسی که پیغمبرا کرم ص خویشاوندان نزدیک خود را جمع کرده و بدین خدا دعوت نمود فرمود نخستین کسی از شما که دعوت مرا بپذیرد خلیفه و وصی و وزیر من خواهد بود.تنها کسیکه از جای خود بلند شد و ایمان آورد علی ع بود و پیغمبر اکرم ایمان او را پذیرفت و وعده های خود را درباره اش امضا نمود. از این روی علی ع نخستین کسی است که به اسلام ایمان آورد و نخستین کسی است که هرگز غیر خدای یگانه را نپرستید.
علی ع پیوسته ملازم پیغمبر اکرم ص بود تا آن حضرت از مکه به مدینه هجرت نمود و در شب هجرت نیز که کفار خانه آن حضرت را محاصره کرده بودند و تصمیم داشتند آخر شب به خانه ریخته و آن حضرت را در بستر خواب قطعه قطعه نمایند علی ع در بستر پیغمبر اکرم ص خوابید و آن حضرت از خانه بیرون آمده .رهسپار مدینه گردید
در مدینه نیز ملازم پیغمبر اکرم ص بود و آن حضرت در هیچ زمان علی ع را کنار نزد و یگانه دختر محبوبه خود فاطمه را به عقد آن حضرت درآورد. و در موقعی که میان اصحاب خود عقد اخوت می بست او را برادر خود قرار داد. علی ع در تمام  جنگهاپی که پیغمبر اکرم ص شرکت داشتند حاضر شد جز جنگ تبوک که آن حضرت اورا درمدینه به جای خود قرارداده بودودر هیچ جنگی پای به عقب نگذاشت. و از هیچ حریفی روی نگردانید و در هیچ امری با پیغمبر اکرم ص مخالفت نکرد چنانکه آن حضرت فرمود هرگز علی از حق و حق از علی جدا نمی شوند.علی ع روز رحلت پیغمبر اکرم سی و سه سال داشت و با اینکه در همه فضایل دینی سرآمد و در میان اصحاب پیغمبر ممتاز بودبه بهانه اینکه وی جوان است و مردم بواسطه خونهایی که در جنگهابه همراه پیغمبر اکرم ص ریخته با وی دشمنند از خلافت  کنارش زدند و به این ترتیب دست آن حضرت از شئون عمومی بکلی قطع شد وی نیز به تربیت افراد پرداخت و بیست و پنجسال که زمان خلا فت سه خلیفه پس از رحلت پیغمبر اکرم ص بودبدین ترتیب گذرانید و پس از کشته شدن خلیفه سوم مردم با آن .حضرت بیعت نموده و به خلافتش برگزیدند
آن حضرت در خلافت خود که چهار سال و نه ماه تقریبا طول کشید سیرت پیغمبر اکرم ص را داشت و به خلافت خود صورت نهضت و انقلاب داده به اصلاحات پرداخت و البته این اصلاحات بضرر برخی از سود جویان تمام می شد و از این روی عده ای از صحابه که پیشاپیش آنها ام المومنین عایشــه و طلحــه و زیبــر ومعاویــه بودند خون خلیفه سوم را دستاویز قرار داده سر به مخالفت برداشتـه و بنای شورش وآشوبگری گذاشتند .
آن حضرت برای خوابانیدن فتنه , جنگی با ام المومنین عایشه و طلحه و زیبر در نزدیکی بصره که به جنگ جمل معروف است و جنگی دیگر با معاویه در مرزعراق و شام که به جنگ صفین معروف است و یکسال و نیم ادامه یافت و جنگی  با خوارج در نهروان که به جنگ نهروان معروف است  کرده و به این ترتیب بیشتر مساعی آن حضرت در ایام خلافت خود صرف رفع اختلافات داخلی شد و پس از مدتی صبح روز نوزدهم ماه رمضان سال چهلم هجری در مسجد کوفه در سر نماز .بدست یکی از خوارج ضربتی خورده و در شب بیست و یکم ماه شهید شدند .

امیرالمومنین علی ع به شهادت تاریخ و اعتراف دوست و دشمن در کمالات انسانی نقیصه ای نداشته و در فضایل اسلامی نمونه کاملی ا ز تربیت پیغمبر اکرم ص .بود .بحثهایی که در اطراف شخصیت او شده و کتابهایی که در این باره شیعه و سنی و سایر مطلعین و کنجکاوان نوشته اند درباره هیچیک از شخصیت های تاریخ اتفاق نیفتاده است
علی ع در علم و دانش داناترین یاران پیغمبر اکرم ص و سایرمسلمانان بود  و نخستین کسی است در اسلام که در بیانات علمی خود در استدلال و برهان را باز کرد و در معارف الهیه بحث فلسفی نمود و در باطن قرآن سخن گفت و برای نگهداری لفظ قرآن دستورزبان عربی را وضع فرمود و تواناترین عرب بود در سخنرانی. علی ع که در زمان پیغمبر اکرم ص و پس ازآن در همه جنگها شرکت کرد.

در شجاعت ضرب المثل بود هرگز ترس و اضطراب از خود نشان نداد و با اینکه بارها ضمن حوادثی مانند جنگهای احد و حنین و خیبر و خندق یاران پیغمبر اکرم ص و لشکریان اسلام لرزیدند و یا پراکنده شده فرار نمودند وی هرگز پشت به دشمن نکرد و هرگز نشد که کسی از مردان جنگی دشمن با وی درآویزد و جان به سلامت برد و در عین حال با کمال توانایی, ناتوانان را نمی شکست و فراریان را دنبال نمی کرد و شبیخون نمی زد و آب بروی دشمن نمی بست .
حضرت علی ع در سال 40 هجری در ماه مبارک رمضان در شب نوزدهم ضربت خوردند .و در شب بیست و یکم به شهادت رسیدند

حضرت علی ع با همه وجود و خالصانه از حریم دین خدا حمایت کرد لحظه ای در آسایش نبود مخصوصا در ایام پر مخاطره حکومت عدل گسترش که نظیر  آن وجود نداشته است.

 پیامبر اکرم ص حضرت علی  و خودشان را از یک شجره می دانستند و می فرمودند : .من و علی پدر این امت هستیم من شهر علم هستم و علی درب آن


وصیت امیر مومنان علی ع

طبری در تاریخ و ابوالفر اصفهانی در مقاتل الطالبیین وصیت نامه امیر مومنان ع را ذکر کرده اند. این وصیت نامه چنین است .
بسم الله الرحمن الرحیم
این وصیت‌نامه علی بن ابیطالب است. گواهی می دهد که معبودی جز خدای بی شریک نیست و محمد بنده و پیامبر اوست که وی را با هدایت و آیین حق فرستاد که بر همه دینها چیرگی دهد اگرچه مشرکان آن را ناخوش دارند. نماز و عبادت و زندگی و مرگ من برای خدای بی شریک و پروردگار جهانیان است. چنین مامور شده ام و من از مسلمانانم. شما دو تن حسن و حسین ع را به تقوای الهی سفارش می کنم. درجست و جوی دنیا نباشید اگر چه دنیا در جست و جوی شما باشد و بر چیزی از دنیا که از دست شما می رود دریغ مخورید. جز حق مگویید و برای پاداش کار کنید برای آخرت کار کنید. دشمن ستمگر و یاور مظلوم و ستمدیده باشید. شما دو تن و همه فرزندان و خانواده ام و هرکس را که این وصیت نامه من به دست او می رسد به تقوای الهی و رعایت نظم در کارها و اصلاح میان خودتان سفارش می کنم. زیرا از رسول خدا ص شنیدم که می فرمود اصلاح میان مردم برتر از تمام نماز و روزه است و دشمنی مکنید که باعث زوال دین است و نیرویی نیست مگر به استعانت خدا. به خویشاوندان خود بنگرید. پس با آنها رفت و آمد. کنید که خداوند محاسبه را بر شما سبک می کند .خدا را ا در مورد یتیمان رعایت کنید. گرسنه شان نگه ندارید تا در محضر شما در  خواری نیفتند. زیرا از رسول خدا ص شنیدم که می فرمود هر کس یتیمی را سرپرستی کند تا بی نیاز شود .
خداوند بهشت را برای او واجب می گرداند. و اگر کسی مال یتیمی را بخورد جهنم را بر او واجب
می کند. خدا را خدا را در مورد قرآن منظور دارید تا مبادا دیگران در عمل بدان از شما پیشی گیرند خدا را در مورد همسایگانتان پیش نظر آورید که سفارش شدگان پیامبرتان هستند. خدا را خدا را خدا را درباره خانه پروردگارتان منظور دارید. پس تا زمانی که باقی هستید نباید از وجود شما خالی باشد که اگر متروک شود نتوانید همتایی برای آن قرار دهید و کوچک ترین چیز برای کسی که از آن بازگردد آمرزش تمام گناهانی است که پیش از آن مرتکب شده بود. خدا را خدا را درباره نماز رعایت کنید که آن بهترین کردارها و ستون دین شماست. خدا را خدا را درباره زکات پیش چشم آورید که آن خشم .پروردگارتان را فرو می‌نشاند. خدا را خدا را درباره جهاد در راه خدا با مالها و جانهایتان منظور دارید .
جز این نیست که دو تن در راه خدا جهاد می کنند, پیشوای هدایت کننده و کسی که مطیع او و پیرو هدایت اوست. خدا را خدا را درباره ذریه پیامبرتان ص رعایت کنید و مبادا پیش روی شما به آنان ستم کنند. خدا را خدا را در مورد یاران پیامبرتان ص منظور دارید کسانی که بدعتی از آنان سر نزده و بدعتگذاری را پناه نداده‌اند. زیرا رسول خدای به آنان سفارش کرده و بدعتگذاران آنان و پناه دهندگان به آنان را لعنت فرموده است. خدا را خدا را در مورد مستمندان و مسکینان پیش چشم آورید. پس آنان را در زندگی خود سهیم کنید .
سپس فرمود نماز. نماز. در راه خدا از سرزنش سرزنشگران بیم مدارید خداوند شما را از شر کسانی که بر ضد شمایند کفایت کند. با مردم به نیکویی سخن بگویید چنان که خداوند شما را بدان فرموده است و امر به معروف و نهی از منکر را کنار مگذارید که در این صورت خداوند بدان شما را بر شما حاکم کند. آن گاه دعا می کنید ولی به استجابت نمی رسد. بر شما باد دوستی و بخشندگی و از جدایی و دشمنی و پراکندگی بر حذر باشید. در کار نیک و پرهیزگاری .یار همدیگر باشید و بر گناه و ستم همدلی مکنید. پروای خدا پیشه کنید که خدا سخت مجازات است.

خداوند دودمان شما را حفظ کند و پیغمبر را در میان شما بر جای دارد و شما را به خدا می سپارم که بهترین نگهدارنده است و سلام و رحمت و برکات الهی را بر شما می خوانم .


تالیفات امیرالمومنین ع

ـ جمع القرآن و تاویله یا جمع آوری آیات قرآن براساس ترتیب نزول

ـ کتابی که آن حضرت در آن شصت نوع از انواع علوم قرآنی را جمع کرده و برای هر نوع از آنها

مثالی زده است

ـ الجامعه

ـ الحفر

ـ صحیفه الفرائض

ـ کتابی درباره زکات چارپایان

ـ کتابی در ابواب فقه

ـ کتابی دیگر در ابواب فقه

ـ نامه آن حضرت به مالک اشتر

ـ وصیت وی به محمد حنفیه

ـ دعاها و مناجاتی که از آن حضرت به جا مانده است و برخی از دانشمندان آنها را جمع کرده و بدان صحیفه علویه گفته‌اند .

ـ مسند آن حضرت که توسط نسایی جمع آوری شده است. این کتاب حاوی احادیث و روایاتی است که از آن حضرت نقل شده است .

ـ جنة الاسماء در کشف الظنون در این باره آمده است جنة الاسماء نوشته امام علی بن ابیطالب است که امام محمد غزالی متوفا در 505 ه بر آن شرحی نوشته است .


کتابهایی که سخنان آن حضرت را گرد آورده اند

.ـ نهج البلاغه که توسط شریف رضی جمع آوری شده و تا کنون چندین بار به چاپ رسیده است
ـ مافات نهج البلاغه من کلامه سخنان آن حضرت که در نهج البلاغه نیامده است جمع آوری شده توسط فاضل معاصرشیخ هادی بن شیخ عباس بن شیخ جعفر فقیه نجفی این کتاب به چاپ رسیده است
.ـ مائه کلمه جمع آوری شده توسط جاحظ مطبوع
ـ غرر الحکم و دررالکلم گردآوری شده توسط عبدالواحد بن محمد بن عبدالواحد آمدی تمیمی. وی این سخنان را از کلمات کوتاه آن حضرت جمع آوری کرده و به نهج البلاغه نزدیک است. انگیزه آمدی در تالیف این کتاب کاری بود که جاحظ در تالیف مائه الکلمه به انجام رسانده بود. مطبوع
.ـ دستور معالم الحکم مطبوع
.ـ نثر اللالی جمع آوری شده به وسیله ابوعلی فضل بن حسن طبرسی مولف مجمع البیان مطبوع
ـ مطلوب کل طالب من کلام علی بن ابیطالب جمع آوری شده توسط ابواسحاق و طواط انصاری. در
این کتاب صد سخن حکمت آمیز منسوب به آن حضرت نقل شده است. این کتاب در لایپزیک و بولاق به طبع رسیده و به فارسی و آلمانی برگردانده شده است
.ـ قلائد الحکم و فرائد الکلم گردآوری شده توسط قاضی ابو یوسف یعقوب بن سلیمان اسفراینی
.ـ معمیات علی ع
.ـ امثال الامام علی بن ابیطالب طبع جوائب که بر پایه حروف الفبا ترتیب یافته است
.ـ سخنان علی ع که شیخ مفید در کتاب ارشاد خود نقل کرده است
.ـ سخنان و نامه های آن حضرت که نصر بن مزاحم در کتاب صفین خود نقل کرده است
ـ سخنان علی ع که در کتاب جواهر المطالب آورده شده است و کتابهای دیگری غیر از آنچه نام بردیم


ity.im
دوشنبه 28 مرداد 1398 09:01 ب.ظ
Today, while I was at work, my sister stole my apple ipad and tested to see
if it can survive a twenty five foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now broken and she has 83
views. I know this is entirely off topic
but I had to share it with someone!
http://viagrawwithoutdoctor.com/
سه شنبه 8 مرداد 1398 01:09 ق.ظ

Cheers, Numerous facts.

canadian drugstore buy viagra usa canadian rxlist canadian pharmacy canada medication list buy vistagra usa canada drug pharmacy drugs for sale in uk drugstore online india canadian discount pharmacies in canada
Dura Burn Keto Side Effects
چهارشنبه 26 تیر 1398 10:35 ق.ظ
Just wanna input on few general things, The website design is perfect, the written content is very great :D.
Activator Pro Testosterone Price
چهارشنبه 26 تیر 1398 08:30 ق.ظ
I loved as much as you'll receive carried out right here.

The sketch is attractive, your authored subject
matter stylish. nonetheless, you command get got an nervousness over that you wish be delivering the following.
unwell unquestionably come further formerly again as exactly the same
nearly very often inside case you shield this hike.
Fit Body Keto Weight Loss
یکشنبه 23 تیر 1398 06:49 ق.ظ
Hi Dear, are you really visiting this site daily, if so
then you will without doubt take nice knowledge.
Omtiva CBD Hemp Oil
شنبه 22 تیر 1398 11:48 ق.ظ
Thanks very interesting blog!
https://totalreactioncbd.podbean.com/e/what-is-total-reaction-cbd-oil/
پنجشنبه 6 تیر 1398 03:29 ب.ظ
Wow! This blog looks exactly like my old one!
It's on a completely different subject but it has pretty much the same page layout and design. Great choice of colors!
Mega 10 Boost Cost
پنجشنبه 6 تیر 1398 12:28 ب.ظ
Do you have a spam problem on this website; I also am a blogger,
and I was wanting to know your situation; we have developed some nice practices and
we are looking to swap solutions with others, why not shoot me an e-mail if interested.
Cialis generic
دوشنبه 3 تیر 1398 06:59 ق.ظ

Wow all kinds of superb data!
cialis en mexico precio buy cialis cheap 10 mg buy cialis online cheapest where do you buy cialis cialis purchasing price cialis per pill cialis et insomni cialis kaufen bankberweisung cialis pills price each tadalafil 20 mg
http://vconalsu.strikingly.com/
یکشنبه 2 تیر 1398 02:59 ب.ظ

Thanks a lot. I enjoy it.
viagra vs cialis cialis online we choice cialis uk where do you buy cialis generico cialis mexico purchasing cialis on the internet cialis arginine interactio cialis side effects dangers generic cialis tadalafil deutschland cialis online
http://trufuelketo.org/
یکشنبه 2 تیر 1398 05:30 ق.ظ
I'd perpetually want to be update on new articles on this web site, saved
to favorites!
Online cialis
یکشنبه 2 تیر 1398 12:16 ق.ظ

You actually expressed that adequately!
cialis authentique suisse prix de cialis cialis generic cialis dose 30mg we use it 50 mg cialis dose cialis 20mg prix en pharmacie cialis per paypa does cialis cause gout we choice free trial of cialis generic cialis 20mg uk
Generic cialis
شنبه 1 تیر 1398 07:27 ق.ظ

Beneficial tips. Appreciate it.
prix cialis once a da rezeptfrei cialis apotheke pastillas cialis y alcoho we choice cialis uk viagra vs cialis cialis taglich cialis vs viagra buy cialis uk no prescription canadian discount cialis cialis for sale in europa
xsystemtrader.net
جمعه 31 خرداد 1398 05:38 ب.ظ
Loving the information on this site, you have done outstanding job on the blog
posts.
Cialis online
جمعه 31 خرداد 1398 03:19 ب.ظ

Amazing facts, Thanks a lot.
cialis 5 mg para diabeticos cialis wir preise viagra or cialis cialis venta a domicilio canada discount drugs cialis prices for cialis 50mg cialis with 2 days delivery generic cialis pro miglior cialis generico what is cialis
Helius Cream Ingredients
جمعه 31 خرداد 1398 02:20 ب.ظ
Hello, i feel that i noticed you visited my web
site thus i got here to return the prefer?.I
am attempting to in finding issues to enhance my web
site!I suppose its adequate to use some of your ideas!!
http://llananen.strikingly.com/
پنجشنبه 30 خرداد 1398 11:15 ب.ظ

Nicely put. Cheers.
chinese cialis 50 mg buy generic cialis cialis free trial generic cialis pill online cialis 20 mg effectiveness click here take cialis sublingual cialis online dosagem ideal cialis we choice cialis pfizer india cialis daily reviews
Cialis online
پنجشنبه 30 خرداد 1398 04:01 ق.ظ

You've made your point!
cialis free trial dose size of cialis cialis purchasing click here to buy cialis cialis pas cher paris buy online cialis 5mg pastillas cialis y alcoho american pharmacy cialis buy name brand cialis on line cialis 5 mg
buying cialis online safe
چهارشنبه 29 خرداد 1398 12:09 ب.ظ

Perfectly spoken really! .
cialis 20mg prix en pharmacie safe dosage for cialis tadalafil side effects of cialis overnight cialis tadalafil the best site cialis tablets achat cialis en itali cialis venta a domicilio what is cialis low cost cialis 20mg
Buy cialis online
سه شنبه 28 خرداد 1398 07:45 ب.ظ

Very good posts. Thanks.
price cialis best cialis uk cialis professional from usa the best site cialis tablets cialis 100 mg 30 tablet cialis daily reviews click here to buy cialis generic cialis in vietnam canada discount drugs cialis cialis pills boards
Cialis canada
دوشنبه 27 خرداد 1398 06:58 ق.ظ

Good postings, With thanks.
usa cialis online when can i take another cialis cialis 100 mg 30 tablet cialis sale online tadalafil cialis alternative achat cialis en suisse cialis for sale in europa enter site very cheap cialis buying cialis on internet
http://topapo.strikingly.com/
یکشنبه 26 خرداد 1398 05:38 ب.ظ

You actually expressed it adequately!
cialis prices click now cialis from canada look here cialis cheap canada cialis tadalafil online cialis pills buying cialis on internet i recommend cialis generico no prescription cialis cheap generic cialis cialis 10mg prix pharmaci
http://actenlyu.strikingly.com/
یکشنبه 26 خرداد 1398 02:59 ق.ظ

You made your stand pretty well..
cialis 10mg prix pharmaci cialis therapie venta de cialis canada look here cialis cheap canada get cheap cialis cialis side effects cialis generisches kanada prices on cialis 10 mg cialis manufacturer coupon cialis side effects
Cialis pills
شنبه 25 خرداد 1398 01:11 ب.ظ

Good stuff. Thanks.
cialis dosage amounts callus we recommend cialis info cialis venta a domicilio acheter du cialis a geneve cialis 05 we like it cialis price tadalafil tadalafil generic cialis australia org
Cialis prices
جمعه 24 خرداد 1398 10:59 ب.ظ

Awesome info. With thanks.
tarif cialis france enter site 20 mg cialis cost buy brand cialis cheap venta cialis en espaa buy cialis online brand cialis generic buy cialis cialis prezzo di mercato cialis herbs cialis cuantos mg hay
http://nafote.strikingly.com/
پنجشنبه 23 خرداد 1398 06:18 ب.ظ

Very good facts, With thanks!
cialis 5 effetti collaterali cialis taglich american pharmacy cialis cialis daily reviews we like it cialis price cialis 20 mg effectiveness order generic cialis online cialis baratos compran uk generic cialis at the pharmacy where cheapest cialis
http://cialisvie.com/
دوشنبه 20 خرداد 1398 07:40 ق.ظ

With thanks, Lots of content!

wow cialis 20 enter site natural cialis how do cialis pills work cialis super kamagra only now cialis for sale in us online prescriptions cialis interactions for cialis price cialis wal mart pharmacy buy cialis uk no prescription only best offers 100mg cialis
http://cialisvie.com/
یکشنبه 19 خرداد 1398 01:44 ق.ظ

You made your point.
we like it safe cheap cialis import cialis buy cialis cheap 10 mg tarif cialis france achat cialis en europe cialis authentique suisse we use it cialis online store tadalafil 20 mg cialis generic tadalafil buy we like it cialis price
http://cialisvie.com/
جمعه 17 خرداد 1398 08:23 ب.ظ

Thank you! Loads of posts.

acquisto online cialis dose size of cialis online prescriptions cialis cheap cialis cialis daily dose generic 40 mg cialis what if i take cialis 100 mg 30 tablet cialis lowest price cialis generika cost of cialis cvs
natural viagra for women
جمعه 17 خرداد 1398 05:40 ب.ظ

Hey there, You've done a fantastic job. I'll definitely digg it and personally recommend to my friends. I am sure they'll be benefited from this web site.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30